A było tak pięknie…..

Po pierwszych trudnych tygodniach następuje upragniona stabilizacja laktacji, Twój maluszek chętnie je i dobrze przybiera na masie ciała. Wydaje się, że ten stan będzie trwał wiecznie. Mijają tygodnie, maluszek rośnie, rozwija się, mijają trzy, cztery miesiące i zaczyna coraz bardziej interesować się światem. Idziecie do przychodni na kolejne szczepienie i nagle okazuje się, że Twoje dziecko za mało waży…

Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić? Dokarmiać mlekiem modyfikowanym? Rozszerzać wcześniej dietę?

Zastanów się jak było ważone Twoje dziecko? Na jakiej wadze, czy zawsze na tej samej? Czy bez ubranka i pieluszki? Jeśli nie masz wątpliwości co do jakości pomiarów, przyjrzyj się bliżej Waszym karmieniom. Ile razy na dobę je Twoje dziecko? Czy nie skraca czasu karmienia? Zajęte zabawą nie omija karmień? Nie odwraca się od piersi, nie rozpraszają go inne osoby, dźwięki, biegający pies?

Kilkumiesięczne niemowlęta bardzo często rozpraszają się przy karmieniu. Usłyszawszy głos taty, szczekanie psa czy dźwięk telefonu puszczają pierś i szukają źródła dźwięku. Odwracają się do mamy, bawią się jej włosami, gaworzą i czasem nie wracają już do jedzenia. Karmienia potrafią trwać tylko chwilę. Dziecko wydaje się być zadowolone, spokojne, rozbawione, łatwo przeoczyć, że nie pobiera odpowiednio dużo pokarmu. Mniejsza stymulacja, może w konsekwencji doprowadzić do zmniejszenia laktacji u mamy i narastania problemu.

Co zatem zrobić z ciekawym świata maluchem?

Warto zorganizować ciche, spokojne miejsce do karmienia, zostać sam na sam z dzieckiem. Czasem warto zasłonić okna, wyłączyć telefon, wyjść do drugiego pokoju. Warto skupić się na tych karmieniach podczas , których dziecko jest naturalnie wyciszone, przed drzemką lub zaraz po niej. W tym okresie bardzo udane mogą być karmienia nocne kiedy dziecko nie jest pobudzone zewnętrznymi bodźcami.

Gdy te proste sposoby jednak zawodzą warto udać się do Doradcy Laktacyjnego, który oceni technikę karmienia, efektywność ssania, laktację mamy i do Pediatry, żeby wykluczyć medyczne przyczyny braku przyrostu masy ciała.