Czyli czym jest nawał i czym się różni od obrzęku, zastoju i zapalenia

Wiele kobiet niepokoją zmiany, które zachodzą w piersiach po porodzie, mają problem w odróżnieniu nawału, wynikającego z fizjologii z patologicznymi zmianami, wynikającymi zwykle z błędnego postepowania.

Czym jest nawał i czy zawsze jest to nieprzyjemne uczucie?

Nawał jest zjawiskiem fizjologicznym, zwykle między 2 a 4 dobą w wyniku poporodowego spadku progesteronu i wysokiego poziomu prolaktyny występuje uczucie przepełnienia, napięcia skóry, wzmożonego ucieplenia. Pierś jest przepełniona zarówno krwią i limfą, które dostarczają składniki do tworzenia pokarmu jak i pokarmem wypełniającym przewody mleczne. Nie wszystkie kobiety odczuwają nawał jako dyskomfort, dla niektórych to jedynie uczucie ciężkości w piersiach. Część kobiet boi się, że gdy nie odczuwa przepełnienia piersi pokarmu w nich nie ma, jest to błędne przekonanie bo pokarm zaczyna się tworzyć w piersiach już od 16-22 tygodnia ciąży.

Nawał zatem jest zjawiskiem pozytywnym, choć bywa nieprzyjemnym.

Jak prawidłowo postępować podczas nawału, by łagodnie przejść przez trudny okres?:

– należy dbać o dobre opróżnianie piersi, karmić na żądanie (min. 8-12x na dobę)

– jeśli jesteś oddzielona od dziecka opróżniaj piersi laktatorem

– jeśli mimo częstego karmienia pierś się przepełni, a dziecko nie chce podjąć ssana, odciągaj minimalne ilości pokarmu laktatorem (do uczucia ulgi). Ale! Nigdy do tzw. pustych piersi, aby nie zwiększać produkcji

– możesz stosować zimne okłady po karmieniu na ok. 15 min

Co powinno Cię zaniepokoić, kiedy szukać doradcy ?

– pierś stała się twarda

– masz problem z opróżnieniem piersi

– pierś jest bardzo bolesna

– gorączkujesz

Nie czekaj, zgłoś się do doradcy laktacyjnego!