Czyli jak dobrze wspierać rozwój dziecka?

Czy ważny jest każdy ruch – czyli jak dobrze wspierać rozwój dziecka?

Każdy rodzic chce by jego dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało. W gąszczu porad i „niezbędnych” do dobrego rozwoju gadżetów łatwo się pogubić. Wspieranie rozwoju wydaje się prawdziwym wyzwaniem.

A może warto dziecku po prostu nie przeszkadzać? Co zatem może zrobić rodzic by pomóc swojemu maluszkowi?

Poznajcie kilka prostych zasad:

  1. Kładź dziecko na brzuchu od pierwszych tygodni życia.

Kładziemy dziecko na twardym podłożu np. na macie rozłożonej na podłodze. Leżąc na brzuchu dziecko ćwiczy unoszenie głowy. Coraz lepiej panuje nad swoim ciałem, podpiera się odpychając od podłoża, najpierw na przedramionach, następnie na całych dłoniach i wyprostowanych rękach.  Pozycja na brzuchu sprzyja prawidłowemu  kształtowaniu się krzywizn kręgosłupa- lordozy szyjnej i lędźwiowej.

  1. Dobrze podnoś.

Podnosimy poprzez przetaczanie na boczek. Dzięki temu prawidłowo stabilizujemy nie tylko głowę i miednicę dziecka ale również cały kręgosłup. Podtrzymywanie tylko głowy i pupy jest niewystarczające, nadmiernie stymuluje mięśnie karku i predysponuje do pozycji odgięciowej. Podnosimy bokiem do podłoża by dziecko miało kontrolę nad tym co się dzieje z jego ciałem.

  1. Dobrze noś.

Maluszka nosimy w pozycji fasolki.

 

Starsze niemowlę- przodem do świata.

Dbając o prawidłowe zaokrąglenie kręgosłupa, podwinięcie miednicy, stabilizację główki.

Unikajmy pozycji pionowej przodem do opiekuna. Sprzyja ona niefizjologicznemu prostowaniu kręgosłupa i pozycji odgięciowej, ciężka główka obciąża kręgosłup, rączki rozkładają się na boki.

  1. Nie sadzaj niesiadającego.

Przedwczesne sadzanie dziecka zaburzają naturalny rozwój mięśni tułowia, prowadzi do wad postawy i złych nawyków napięciowych mięśni, mogących prowadzić do skolioz.

  1. Zachęcaj do raczkowania.

Raczkowanie jest niezwykle ważnym etapem rozwoju. Warto je wspierać tak by trwało jak najdłużej. Podczas raczkowania pracują obie półkule mózgu, pomaga ono zintegrować różne odruchy, dziecko ćwiczy koordynację i wzmacnia mięśnie posturalne.

  1. Nie ucz chodzenia. Nie prowadzaj za rączki. Nie używaj chodzika.

Chodzenie przy meblach jest ważne. Dziecko uczy się balansować ciałem, zachowywać równowagę. Chodzik promuje nieprawidłowe wzorce, dziecko chodzi w nim na palcach, nie uczy się jak zachować równowagę, jak upadać. Dziecko prowadzone za rączki przyjmuje niefizjologiczną pozycję, nie musi dbać o prawidłowe ułożenie stóp i równowagę, jest pociągane za ręce do góry przez rodzica (jest to też szkodliwe dla kręgosłupa osoby prowadzającej).

  1. Nie kupuj zabawek stymulujących kilka zmysłów.

Niemowlę uczy się swojego ciała, a najlepszą zabawką jest własna ręka lub noga. Unikaj zabawek stymulujących kilka zmysłów. Ważne są zabawy ruchowe – turlanie, bujanie, dociskanie, przeciąganie, masaż.

 

Pierwsze miesiące życia to fascynująca podróż, w której My Rodzice mamy zaszczyt towarzyszyć dziecku. Bądźmy czujni, ale nie przeszkadzajmy mu zbytnio  😀

Życzę dobrej zabawy podczas odkrywania  Świata!