„Masaż to jeden oddech w dwóch osobach na raz”

„Masaż to jeden oddech w dwóch osobach na raz” Shantala, Frederick Leboyer.

Dotyk to najlepiej rozwinięty zmysł u noworodka, wiadomo, że jest już aktywny w 5 tygodniu życia płodowego. Jest pierwszą formą komunikacji, rozmowy rodzica z dzieckiem, poprzez masaż tworzy się silna, bliska więź, buduje się poczucie bezpieczeństwa, tak potrzebne w prawidłowym rozwoju niemowlęcia. Masując dziecko pobudzamy receptory czuciowe w skórze, wzbudzamy w niemowlęciu świadomość swojego ciała, przywołujemy odczucia zmysłowe -tak dobrze znane z życia płodowego.

Masaż dzieci to stara hinduska sztuka przekazywana z pokolenia na pokolenie przez indyjskie kobiety. W świecie ludzi Zachodu został rozpowszechniony przez francuskiego położnika, pisarza i fotografa Fredericka Leboyera, który podczas swojej praktyki lekarskiej w Indiach z ogromną fascynacją obserwował sparaliżowaną matkę o imieniu Shantala, która siedząc na ziemi poprzez masaż pielęgnowała swoje dziecko. Dobroczynny wpływ masażu na rozwój dzieci wywarł na Leboyera tak duży wpływ, że w 1976r. napisał książkę Shantala. Un art. Traditionnel: le massage des enfants (Shantala. Tradycyjna sztuka, masaż dzieci).

Masowanie niemowlęcia warto rozpocząć już po okresie połogu, będzie jednym ze sposobów przetrwania trudów tzw. „czwartego trymestru”, czyli pierwszych trzech, adaptacyjnych miesięcy w świecie na zewnątrz macicy. Pomoże łagodnie przystosować się naszemu maluszkowi do nowej rzeczywistości, delikatnie stymuluje zmysły, uspokaja po pełnym nowych bodźców dniu. Masaż jest jednym ze sposobów, który pomoże bezradnym rodzicom ukoić cierpiące na kolki niemowlę. Może być on codziennym rytuałem, który po aktywnym dniu przygotowuje dziecko do snu.

Masaż niemowląt poza ogromną rolą w budowaniu więzi może mieć też wiele zalet natury medycznej. Jako lekarz widzę jego ogromną rolę w przygotowaniu dziecka do rehabilitacji, w terapii asymetrii ciała, w terapii zaburzeń napięcia mięśniowego i problemów związanych z integracją sensoryczną, wspomaga terapię dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Masaż twarzy przy udziale odpowiednich olejków eterycznych działa pomocniczo w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Spokój, miłość i przywiązanie, które wyzwala się po sesji masażu są też ważne dla mam, szczególnie po trudnym porodzie i połogu, są swoistą profilaktyką depresji poporodowej. Masaż pomaga budować w sobie poczucie kompetencji rodzicielskich, co jest szczególnie ważne dla rodziców adopcyjnych. Dziecko może być masowane nie tylko przez mamę, ale również przez tatę czy babcię, którzy nie mogąc karmić piersią muszą znaleźć swoją drogą do tworzenia bliskości z nowym członkiem rodziny.

Narodziny drugiego synka i kurs instruktorski wzbudziły we mnie pasję do masażu Shantala. Synek uwielbiał być masowany, wieczorny rytuał był czasem tylko dla nas dwojga, chwilą prawdziwej bliskości, we mnie budził poczucie bycia dobrą, kompetentną mamą a jego relaksował i spokojnie wprowadzał w sen.

Bo są rzeczy, których nie można się nauczyć w jeden dzień…

A więc?

Na szczęście masz już mistrza, on jest tutaj.

Jak zawsze.

Zawsze wszystko jest „tutaj”. Pod ręką. Jeżeli tylko umiemy patrzeć.

Tym mistrzem – znów – jest dziecko.

To ono będzie cię uczyło, będzie cię prowadziło

Shantala, Frederick Leboyer.

Zapraszam chętnych rodziców z Łodzi i okolic na naukę masażu niemowlęcego, z ogromną chęcią podzielę się swoją wiedzą i pasją.